Neviem. Ale dá sa pozrieť na vývoj volebnej účasti v minulosti, a záujem o nadchádzajúce voľby.
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 8. júna 2024 (zapísané v kalendári?).
Stručne
- Slovensko malo zatiaľ vo všetkých eurovoľbách najnižšiu účasť zo všetkých krajín EÚ
- Účasť na voľbách má v SR stúpajúci trend
- Do Europarlamentu zrejme príde voliť okolo 37 % Slovákov
Pohľad do histórie
Ako ukážem nižšie, dá sa predpokladať, že volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu bude na Slovensku vyššia ako naposledy, v roku 2019. Vtedy sa na voľbách zúčastnilo len 23 % Slovákov. Tým sme si vyslúžili prvenstvo, bola to najvyššia neúčasť spomedzi všetkých členských krajín. Dokonca už štvrté prvenstvo v rade. Suverénny výkon.
Najprv prehľad našich úspechov v neúčasti na voľbách do Európskeho parlamentu od vstupu do EÚ v roku 2004, až po ostatné voľby v 2019.
Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu podľa https://www.europarl.europa.eu/election-results-2019/en/turnout/ .
Už od nášho vstupu do EÚ sme majstri v neúčasti na eurovoľbách. V našich prvých voľbách, 2004, sme zaknihovali krásnych 17 %. Tým sme pokorili päť rokov starý rekord Spojeného kráľovstva (24 %). O päť rokov neskôr sme zaváhali (20%), a Litovci (21%) nám dýchali na krk, ale o chlp sme to dali. V 2014 sme poriadne zabrali, stanovili nový rekord (14% – klobúk dole), a druhým Čechom unikli o solídne 4 %. V 2019 sme znovu poľavili (23%), ale rovnako aj ostatní, takže prvenstvo sme znovu obhájili.
Zaujímavý je aj koniec rebríčka, v športovom duchu by sme mohli povedať, že sú to takí, čo ledva dobiehajú do cieľa. Malta tradične tretia od konca, a “posledné” dve priečky obsadzujú Luxembursko a Belgicko. Zjavne sa o prvenstvo v tejto súťaži nesnažia ani trošku. Im ide asi viac o svoju budúcnosť ako o humor..
Kvízová otázka: Kedy bola najväčšia účasť v eurovoľbách v celej EÚ? 1979, v prvých voľbách do Europarlamentu, vtedy ešte len v rámci 9 členských štátov. 62 %.
Berú Slováci veci do svojich rúk?
Prehľad účasti na voľbách za posledných 20 rokov
Zdroje:
- Štatistický úrad SR, https://volby.statistics.sk/
- Eurobarometer EB 100.1 – Parlemeter 2023, EB044EP,
- Eurobarometer EB 90.1 – Parlemeter 2018
Ako vidno v grafe, za ostatných 20 rokov sa účasť vo voľbách všeobecne zvýšila, pomerne najviac sa to prejavilo v regionálnych voľbách (žltá), v roku 2022 viac ako dvojnásobok (44 %) v porovnaní s rokom 2005 (18 %). Stúpajúcu tendenciu má aj účasť vo voľbách do NR SR, prinajmenej od roku 2006 (oranžová).
Vo voľbách do Európskeho parlamentu bola v roku 2019 zatiaľ najvyššia účasť, ale nie výrazne (modrá).
Eurobarometer je pravidelný medzinárodný výskum naprieč krajinami (nielen) EÚ, a od roku 2018 je jeho súčasťou aj zisťovanie záujmu ísť voliť vo voľbách do Europarlamentu. Podľa Eurobarometra z roku 2018 malo výrazný záujem voliť do Europarlamentu 21 % obyvateľov, a k urnám v roku 2019 skutočne prišlo 23 %. Celkom dobrý indikátor (hnedá), resp. predpoveďátor.
Eurobarometer sa pýtal rovnakú otázku aj v roku 2023, a vtedy prejavilo záujem ísť voliť (do Europarlamentu) až 37 % Slovákov. Zisťovanie Eurobarometra sa však tentokrát zhodou okolností uskutočnilo krátko pred parlamentnými (NR SR) voľbami, a teoreticky mohlo odrážať všeobecné volebné odhodlanie respondentov v tom čase, a teda sa nemusí rovnako prejaviť vo voľbách do Europarlamentu v júni 2024. To zistíme až v júni.
Z hľadiska socio-demografických charakteristík (vzdelanie, vek, …) za zmienku stojí socio-ekonomická dimenzia. Čím vyšší socio-ekonomický status, tým väčší záujem ísť voliť do Europarlamentu.
Zdroj: Eurobarometer EB 100.1 – Parlemeter 2023, EB044EP
Rozdelenie podľa veku či vzdelania je celkom rovnomerné (aspoň na prvý pohľad), preto sa mu bližšie nevenujem.
Takže udržíme si prvenstvo?
Kto by nás teoreticky mohol zosadiť z prvej priečky? Kto nám takpovediac “šliape na päty”? Udržíme si prvenstvo, prípadne vytvoríme nový rekord? Tieto otázky zaujímajú komentátorov, analytikov, akademikov, amatérov a povaľačov po celom svete. A možno ani nie.
Vzhľadom na neznámy faktor “všeobecného volebného naladenia”, súvisiaceho aj s tým, že počas Eurobarometra 2023 bežala na Slovensku kampaň do volieb NR SR, je ťažko odhadnúť aká bude účasť. Na druhej strane, ako vidno v grafe vyššie, trend vyzerá jednoznačne, vyzerá že Slováci berú veci do svojich rúk. Navyše, predvolebná kampaň prebieha aj pred voľbami do Europarlamentu. Teda, okrem kampane do Europarlamentu, mám na mysli prezidentské voľby. Tak sa pozrime aspoň na krajiny ktoré majú najväčšie šance nás zosadiť zo stupňa víťazov.
V Eurobarometri 2023 má najnižší záujem ísť voliť Bulharsko, 28 %. Rovnaký (ne)záujem mali aj v roku 2018, a nakoniec k urnám prišlo 33 %. Takže ak by na Slovensku bola účasť tak ako napovedá Eurobarometer, Bulhari by nás zrejme tromfli. A možno nie len oni.
V ostatných dvoch voľbách do EP sa na druhom mieste umiestnila Česká republika, (2014: 18%, 2019: 29 %). V Eurobarometri 2018 mali 19 %, resp. 26 % ak zarátame aj respondentov čo uviedli možnosť “8” z 10 (to je bližšie k výsledným 29 %). V Eurobarometri 2023 je to 31%, resp. 40 %.
Tak teda udržíme? Neviem. Ale poďme voliť. Koho? Zistime si;
- čo robí europarlament?
- čo robí Európska Komisia?
- ako fungujú?
- čo robia aktuálni poslanci v Europarlamente?
- čo sa im podarilo dosiahnuť alebo čomu zamedziť?
- ktorí sú napríklad mimo tzv. frakcií? Títo o.i. nemôžu navrhovať zmeny.
To nám možno napovie, ktorú stranu a kandidátov voliť. Alebo sa nechajme opantať rýchlejšími rozhodovacími faktormi, napr. okuliarmi, dierkami v lícach, či predstieraným ná-ro-do-vec-tvom.
Majme pekný deň, a nezabudnime že na 8. júna 2024 už máme program.
Na okraj: volebná účasť bude 37 % alebo 58 %?
Niektoré zdroje uvádzajú vyššiu mieru záujmu o voľby v 2024 podľa Eurobarometra z roku 2023, až 58 %. Tento údaj vychádza zo započítania aj “mierneho” záujmu o účasť vo voľbách.
Respondenti v Eurobarometri volia odpoveď na škále 1-10, kde 10 znamená “Určite by som volil”. Ak započítame hodnoty pre 7-10 (10% + 11% + 10 % + 27 %), tak dostaneme 58 % (posledný stĺpec). Viď v tabuľke nižšie zvýraznené oranžovou, v stĺpcoch je čas.
Avšak, v Eurobarometri pred voľbami v roku 2019 táto hodnota bola 38 %. No a v roku 2019 bola v SR účasť na voľbách do Europarlamentu necelých 23 %. To nesedí. Výsledným 23 % vo voľbách 2019 zhruba zodpovedá súčet odpovedí z Barometra len pre možnosti 9-10, teda 21 % (zvýraznené zelenou). Takže vyzerá, že v predošlých voľbách k urnám skutočne prišli len tí čo mali silný zámer ísť voliť (9-10). Ja viem, trochu cvičenie pre mozog.
Ak by sa scenár spred 5 rokov zopakoval, že k urnám prídu len tí, čo majú silný zámer prísť voliť, tak by bola účasť v roku 2024 okolo 37 %. Samozrejme je možné všeličo, aj to že k urnám prídu len tí čo sa zúčastnili Eurobarometra 😉
Zdroj: Surveys – Eurobarometer (europa.eu) (vlastné spracovanie)